Images-loading

Uncategorised

Nadbużańska Szkoła Wyższej im. Marka Jerzego Karpia w Siemiatyczach w dniu 16 października 2021 o godzinie 13.00 uroczystą, 20–stą  jubileuszową inauguracją rozpoczęła nowy rok akademicki 2021/2022.

Władze Nadbużańskiej Szkoły Wyższej im. Marka. J. Karpia w Siemiatyczach zaprosiły wielu znamienitych Gości – nieobojętnych Uczelni.

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się wejściem orszaku na salę inauguracyjną, w którym to podążali wykładowcy oraz władze uczelni, ubrani w tradycyjne stroje ceremonialne.

Po wejściu władz uczelni nastąpiło uroczyste wprowadzenie sztandaru NSW.

Uczestnicy inauguracji odśpiewali hymn państwowy.

Następnie J. M. Rektor NSW prof. ucz. dr Tadeusz Demby w trakcie wystąpienia inauguracyjnego przywitał studentów NSW obecnych na sali inauguracyjnej. Rektor szczególnie gorąco przywitał studentów I roku studiów.

 Rektor w imieniu własnym oraz wszystkich studentów i pracowników NSW gorąco powitał zaproszonych Gości – udział wzięli:

Pan Marek Bobel – Starosta Powiatu Siemiatyckiego,

Pan Henryk Boguszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego,

Pan Piotr Siniakowicz – Burmistrz Miasta Siemiatycze,

Szanowny ksiądz dr Jerzy Cudny – Dziekan Siemiatycki i Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach,

Pan st. kpt. Sylwester Uściniak p.o. Komendanta Powiatu PSP w Siemiatyczach,

Pan prof. ucz. dr inż. Waldemar Gajda – Prezydent Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej w Warszawie,

Pani Bożena Krzyżanowska – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach,

Pan Aleksander Rożuk – Dyrektor Lactalis/Polser Siemiatycze,

Pan Robert Więckowski – Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa w Warszawie,

Pan Zdzisław Warpechowski – Członek Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego.

Następnie rektor NSW mówił o historii szkoły i jej znaczeniu dla lokalnej społeczności. Wspominał też sposobach adaptacji do czasów pandemii i nauce zdalnej. Uczelnia podjęła olbrzymi wysiłek, aby sprostać wyzwaniom pandemii; wykorzystano programy Microsoft Teams i Zoom do kształcenia na odległość, od tego roku akademickiego wprowadzono e-Dziekanat oraz uzyskano elektroniczny dostęp do baz danych sieci bibliotecznych Academica, EBSCO.

W roku akademickim 2021/2022 planowane jest otwarcie drugiej edycji tych studiów podyplomowych - Rzeczoznawstwo Uzbrojenia – Bronioznawstwo. Równolegle planuje się uruchomienie drugiego kierunku studiów podyplomowych menadżerskich.

Przygotowano również nowe wzory dyplomów ukończenia studiów.

Po specyficznym dla Uczelni i studentów czasie pandemii, teraz studenci, po półtorarocznym okresie nauki zdalnej, wracają na wykłady w murach Uczelni, będzie to czas gdy studenci będą mogli ponownie poczuć, co to znaczy ,,studiować”.

W trakcie inauguracji roku akademickiego nastąpiła immatrykulacja studentów I roku. Każda osoba przyjęta na studia w akcie immatrykulacji nabywa prawa studenta. Ważnym momentem aktu immatrykulacji było złożenie uroczystego ślubowania.

Naukę w roku akademickim 2021/2022 w Nadbużańskiej Szkole Wyższej w Siemiatyczach na I roku w dniu inauguracji rozpoczęło 24 studentów.

Nie ma lepszej inwestycji, niż inwestycja w siebie, podkreślał Dziekan Wydziału Nauk Społecznych NSW dr inż. Stanisław Kaczyński.

O 20 latach funkcjonowania szkoły, jej początkach i osobistych związkach z uczelnią mówili – Aleksander Rożuk – inicjator jej powstania, Zdzisław Warpechowski - członek Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego,

Uczelnia powstała jako odpowiedź na potrzeby środowiska, dzięki jej istnieniu wykształcenie wyższe zdobywali mieszkańcy, dla których dojazdy do większych ośrodków z racji rodziny czy pracy były zbyt trudne.

Istnienie uczelni wyższej w tak niewielkim mieście jak Siemiatycze, to ewenement i sukces, i można powtórzyć za Zdzisławem Warpechowskim - oby tak dalej!

Z kolei prof. uczelniany dr inż. Waldemar Gajda - Prezydent Warszawskiej Szkoły Zarządzania- Szkoły Wyższej w Warszawie, uczelni gdzie na mocy porozumienia absolwenci z Siemiatycz mogą kontynuować naukę II stopnia, zwracając się bezpośrednio do studentów mówił – „pamiętajcie, że nie uczycie się dla szkoły, ale dla siebie”.

Robert Więckowski - prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa podkreślił jego osobiste wsparcie dla NSW oraz życzył kolejnych jubileuszy.

Starosta siemiatycki Marek Bobel pogratulował władzom uczelni jubileuszu oraz zadeklarował, że w tej kadencji zarządu powiatu, czynsz jaki opłaca szkoła nie wzrośnie, a dla podniesienia bezpieczeństwa edukacji zachęcał do szczepień. Podkreślał, że uczelnia jest chlubą Siemiatycz i powiatu siemiatyckiego.

Szanowny ksiądz dr Jerzy Cudny – Dziekan Siemiatycki i Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach pogratulował jubileuszu, podkreślił znaczenie wiedzy w życiu człowieka, życzył uczelni i studentom dalszych sukcesów i poprowadził krótką modlitwę w tej intencji.

Po uroczystym ogłoszeniu rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022 przez J. M. Rektora NSW obecni na inauguracji odśpiewali Gaudeamus Igitur.

Rektor podziękował zaproszonym Gościom za udział w 20 jubileuszowej Inauguracji Roku Akademickiego.

Z okazji inauguracji Roku Akademickiego 2021/22 rektor życzył studentom zapału, wytrwałości i powodzenia w zdobywaniu wiedzy i pełnej realizacji celów edukacyjnych w dociekaniu do prawdy.

Rektor życzył również, aby nowy rok akademicki przyniósł Nadbużańskiej Szkole Wyższej dalsze możliwości rozwoju, a członkom Społeczności Akademickiej wiele osobistej satysfakcji.

Wyprowadzono sztandar NSW.

Na tym inauguracja zakończyła się.

            Studia podyplomowe „Rzeczoznawstwo uzbrojenia - Bronioznawstwo” prowadzone w Nadbużańskiej Szkole Wyższej im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach są skierowane do osób, które chcą w przyszłości pracować w charakterze biegłych sądowych lub, po spełnieniu odpowiednich warunków, jako rzeczoznawcy uzbrojenia. Oferta zostanie  przedstawiona pracownikom służb mundurowych, placówek muzealnych i kulturowych, osobom związanym ze środowiskami kolekcjonerów

i rekonstruktorów historycznych oraz wszystkim innym zainteresowanym. Studia obejmują teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie.

            Celem studiów jest wstępne przygotowanie słuchaczy do pracy w charakterze biegłych sądowych oraz, po spełnieniu niezbędnych wymagań, jako rzeczoznawców. Ponadto studia mają na celu wyposażenie słuchaczy w praktyczne oraz teoretyczne umiejętności konieczne do pracy w zakresie rzeczoznawstwa uzbrojenia historycznego i współczesnego. Jednocześnie studia mają wykształcić u słuchacza umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia. Do uzyskania powyższych celów służyć będą zajęcia z rzeczoznawstwa, aspektów prawnych konserwacji zabytków oraz bronioznawstwa. Studia kończą się egzaminem sprawdzającym wiedzę lub napisaniem pracy końcowej w ramach zajęć seminaryjnych. Uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy w zakresie uzbrojenia historycznego reguluje Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 10 maja 2004 r., natomiast w sprawie rzeczoznawców Rozporządzenie Ministra Kultury w zakresie opieki nad zabytkami. Studia przygotowują profesjonalistów posiadających wiedzę teoretyczną, umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne niezbędne do podjęcia praktyki rzeczoznawczej.

 

Wymagania wstępne:

Na studia może się zapisać osoba legitymująca się dyplomem ukończenia studiów wyższych co najmniej na poziomie licencjata.

 

Wymagane dokumenty:

        podanie

        kwestionariusz osobowy

        oświadczenie

        dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów licencjackich/magisterskich

        3 zdjęcia

Dokumenty rekrutacyjne - pobierz

Studia rozpoczną się w roku akademickim 2021/2022 i będą trwały dwa semestry.

Zajęcia odbywają się w systemie studiów niestacjonarnych (zjazdy w weekendy – sobota i niedziela).

 

Absolwenci Studiów podyplomowych „Rzeczoznawstwo uzbrojenia - Bronioznawstwo” zyskują umiejętność:

- samodzielnego wykonania oceny oraz wyceny elementu uzbrojenia indywidualnego

- przeprowadzenia co najmniej w stopniu podstawowych badań w celu wykonania oceny uzbrojenia indywidualnego

- współpracy z wymiarem sprawiedliwości oraz organami ścigania w zakresie rzeczoznawstwa uzbrojenia indywidualnego

- łączenia ze sobą różnych dziedzin nauk humanistycznych, prawniczych i technicznych

- pisania i redagowania tekstów ekspertyz w zakresie uzbrojenia indywidualnego

- interpretowania podstawowych faktów archeologicznych i historycznych w zakresie odpowiednim dla bronioznawcy.

 

Celem kształcenia w ramach Podyplomowych Studiów Menedżerskich jest:

·         Kształcenie nowoczesnej kadry menedżerskiej zgodnie ze standardami XXI wieku.

·         Prezentowanie najnowszej wiedzy teoretycznej z zakresu menedżerskiego zarządzania organizacją, problemów z jakim mogą się spotkać w pracy zarządczej, sposobów ich rozwiązywania i wdrażania skutecznych strategii biznesowych. Poznanie skutecznych strategii marketingowych, podstawowych zasad analizy finansowej.

·         Nabywanie oraz poszerzanie przez słuchaczy fachowej wiedzy zawodowej dotyczącej współczesnych zagrożeń i problemów w sferze gospodarczej, nauka poruszania się przez menedżera na konkurencyjnym rynku, zarządzanie nowoczesnymi organizacjami nastawionymi na sukces rynkowy i uzyskiwanie trwałej przewagi nad innymi uczestnikami rynku.

·         Umożliwienie słuchaczom zdobycia zarówno szerokiej wiedzy teoretycznej, jak
i rozbudowanych umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów praktycznych związanych z bieżącą działalnością organizacji.

·         Uzyskanie potrzebnej (niezbędnej) wiedzy i umiejętności praktycznych przez osoby, które chcą rozpoczynać własną działalność, jaki osoby spodziewające się awansu na wyższe stanowiska menedżerskie.

Studia są adresowane do absolwentów studiów magisterskich i licencjackich wszystkich kierunków. Program studiów adresowany jest do menedżerów najwyższego i średniego szczebla w organizacjach zarówno państwowych jak i prywatnych. Słuchaczami mogą zostać osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania menedżerskiego, przygotowujące się lub pragnące uzyskać awans zawodowy. Poszerzenie wiedzy menedżerskiej dla właścicieli już funkcjonujących przedsiębiorstw.

Absolwent studiów posiada pogłębioną, specjalistyczną wiedzę o funkcjonowaniu organizacji XXI wieku. Potrafi zarządzać przedsiębiorstwem nie tylko w wymiarze lokalnym, ale śmiało powinien sobie radzić z wymiarem krajowym jak i międzynarodowym. Menedżer po odbyciu studiów podyplomowych będzie znał zasady tworzenia marketingowych i biznesowych strategii rynkowych, nabędzie umiejętności analizy finansowej w wymiarze zarządczym. Poznanie zasad skutecznych negocjacji i rozwiązywania konfliktów w organizacji umożliwi w przyszłości sprawną pracę organizacji bez zgrzytów i zakłóceń. Słuchacze uzyskują dyplomu ukończenia studiów podyplomowych menedżerskich.

Opis sposobu i kryteriów naboru uczestników studiów, dokumenty zgłoszeniowe kandydata

Dokumenty zgłoszeniowe:

       ·         podanie o przyjęcie na studia,

·         dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenia wyższego przynajmniej I stopnia,

·         pozostałe dokumenty wg regulaminu studiów podyplomowych. 

Kryteria naboru: złożenie kompletu dokumentów oraz kolejność zgłoszeń.

Wymagane dokumenty:

·       wypełniony i podpisany kwestionariusz

·         odpis/oryginał dyplomu ukończenia studiów wyższych,

·         2 fotografie (w formacie 3,5cm x 4,5cm),

·         kserokopia dowodu osobistego,

·         potwierdzenie uiszczenia opłaty wpisowej na konto Uczelni.

 

Podyplomowe Studia Menedżerskie - Program:

 Blok I. Analiza strategiczna

-          analiza strategiczna – co to jest i po co się ją stosuje w przedsiębiorstwie

-          metody portfelowe 

Blok II. Planowanie strategiczne 

-          strategie rozwoju i konkurencji

-          zarządzanie międzynarodowe

-          sposoby rozwoju przedsiębiorstwa

Blok III. Wdrażanie strategii

-          zarządzanie projektami

-          zarządzanie procesami

-          techniki zarządzania

-          wdrażanie strategii

Blok IV. Menedżerskie zarządzanie firmą – według praktyka

-          Kierowanie ludźmi

-          Na co zwracać uwagę w bieżącej działalności

-          Jakie problemy spotyka menedżer w praktyce

-          Coaching

-          Mentoring

Blok V. Zarządzanie w kryzysie i restrukturyzacja

-          kryzys i restrukturyzacja w przedsiębiorstwie w świetle nowych przepisów

-          outsourcing/insourcing

-          franczyza jako element rozwoju firmy – podstawy prawne

Blok VI. Rozwiązywanie konfliktów i negocjacje

-          negocjacje

-          rozwiązywanie konfliktów

-          autoprezentacje 

 Blok VII. Marketing

-          plan marketingowy

-          marketing mix

-          strategie marketingowe

-          zarządzanie marką

 Blok VIII. Finansowe problemy zarządzania przedsiębiorstwem

-          analiza finansowa

-          biznesplan

-          zarządzanie wartością

 Blok IX. Finansowanie działalności przedsiębiorstwa

-          Sposoby finansowania działalności przedsiębiorstwa

-          Wybór najlepszego finansowania w zależności od inwestycji.

 Program studium przewiduje łącznie 160 godzin zajęć dydaktycznych. Zjazdy sobotnio niedzielne. 10 zjazdów rocznie -  po 5 w semestrze 

 

 

Rok akademicki 2020/2021 w Nadbużańskiej Szkole Wyższej im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach rozpoczął się zjazdem studenckim w dniach 16 do 18 października 2020.

Władze Nadbużańskiej Szkoły Wyższej im. Marka. J. Karpia w Siemiatyczach planowały XIX Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2020/21 w dniu 17 pażdziernika o godzinie 11.00 w siedzibie uczelni. Zaproszono wielu znamienitych Gości – nieobojętnych Uczelni. Do ostatniego dnia władze uczelni miały nadzieję na wspaniałą uroczystość.

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną w Polsce i decyzje władz RP oraz mając na względzie zdrowie całej Społeczności Akademickiej Uczelni inauguracja roku akademickiego 2020/21 została ograniczona tylko do udziału przedstawicieli studentów I roku. Zachowanie zasad bezpieczeństwa było priorytetem. Uczestnikom tej inauguracji na długo w pamięci pozostaną niezatarte wspomnienia.

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się wejściem orszaku na salę inauguracyjną, w którym to, zaraz za sztandarem podążali wykładowcy oraz władze uczelni, ubrani w tradycyjne stroje ceremonialne.

Po wejściu nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie J. M. Rektor NSW dr Tadeusz Demby w trakcie wystąpienia inauguracyjnego przywitał studentów I roku obecnych na sali. Pan Rektor podziękował kadrze i pracownikom administracyjnym za dotychczasową współpracę z nadzieją na dalsze sukcesy.

W trakcie inauguracji roku akademickiego nastąpiła immatrykulacja studentów I roku. Każda osoba przyjęta na studia w akcie immatrykulacji nabywa prawa studenta. Ważnym momentem aktu immatrykulacji jest złożenie ślubowania. Rektor NSW oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr inż. Stanisław Kaczyński wręczyli studentom I roku indeksy. Wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Naukę w roku akademickim 2020/2021 w Nadbużańskiej Szkole Wyższej w Siemiatyczach na I roku w dniu inauguracji rozpoczęło 23 studentów. Numery albumu (indeksu studenckiego) od 1 407 wzwyż.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr Paweł Filinowicz.

Po uroczystym ogłoszeniu rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 przez J. M. Rektora NSW obecni na inauguracji odśpiewali Gaudeamus Igitur.

Z okazji inauguracji Roku Akademickiego 2020/21 rektor NSW dr Tadeusz Demby wysłał drogą mailową list do całej Braci Studenckiej z życzeniami.

Rektor życzył studentom zapału, wytrwałości i powodzenia w zdobywaniu wiedzy i pełnej realizacji celów edukacyjnych.

Rektor życzył również, aby nowy rok akademicki przyniósł Nadbużańskiej Szkole Wyższej dalsze możliwości rozwoju, a członkom Społeczności Akademickiej wiele osobistej satysfakcji.

Z dniem inauguracji uczelnia przeszła na zdalny tryb nauczania. Uczelnia wykorzystała do nauczania na odległość programy Microsoft Teams i Zoom.

Równolegle na uczelni uruchomiono dwusemestralne studia podyplomowe: Rzeczoznawstwo Uzbrojenia – Bronioznawstwo.

W dniu 26 czerwca 2021 r. stacjonarnie w siedzibie NSW swoje prace dyplomowe obroniło 16 studentów. Pozostałe prace zostaną przygotowane do obrony po wakacjach.

Równocześnie 14 studentów uzyskało dyplomy ukończenia studiów podyplomowych.

W roku akademickim 2021/22 uruchomiony zostanie eDziekanat. Przygotowano również nowe wzory dyplomy ukończenia studiów.

Nadbużańska Szkoła Wyższa im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach została zarejestrowana do dostępu do Pakietu Podstawowego EBSCO, w skład, którego wchodzi 16 baz: Academic Search Ultimate, Business Source Ultimate i Regional Business News, Agricola, Health Source-Nursing/Academic Edition, Health Source-Consumer Edition, AHFS Consumer Medication Information, Master File Premier, MasterFILE Reference eBook Subscription Collection, Newspaper Source, Medline, ERIC, LISTA, GreenFile, Teacher Reference Center oraz European Views of the Americas: 1493 to 1750.

Aktualnie trwa nabór studentów na I rok studiów.

W roku akademickim 2021/2022 planowane jest otwarcie drugiej edycji tych studiów podyplomowych - Rzeczoznawstwo Uzbrojenia – Bronioznawstwo. Równolegle planuje się uruchomienie drugiego kierunku studiów podyplomowych menadżerskich.